Renowacja i cyklinowanie podłóg, szlifowanie parkietów – Poznań i okolice

 

Renowacja podłóg w Poznaniu, Gnieźnie i Kórniku

 

Drewniana podłoga jest bez wątpienia najpiękniejszym wykończeniem posadzki w domu, a jej wyjątkowy design oraz trwałość wprawiają w zachwyt każdego. Drewno oddycha, doskonale izoluje od zimna i hałasu, a przede wszystkim jest naturalnym regulatorem wilgotności w domu. Z tego powodu warto wykorzystać je w swojej przestrzeni domowej. Naturalny parkiet świetnie sprawdza się także w przypadku posiadania małych dzieci, lubiących zabawy na podłodze. Drewno jest antyalergiczne i utrzymując odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu, stwarza niezwykle przyjazny dla człowieka mikroklimat. Z czasem pojawia się jednak jedno „ale”…

Podłogi z prawdziwego drewna, na skutek ich ciągłego użytkowania, ścierają się i rysują. W efekcie wielu osobom mogą zaburzać wystrój, którego oczekiwali. Wizja ceny ponoszonej za zakup nowych paneli przeraża. Ale spokojnie, jest na to rozwiązanie
— a mianowicie renowacja podłóg.

Na czym polega renowacja podłóg?

Renowacja podłóg to szereg czynności składający się na całkowite odzyskanie dawnego blasku powierzchni oraz jej dodatkowe zabezpieczenie przed przyszłymi uszkodzeniami. Poprzez renowację podłóg rozumiemy zeszlifowanie wierzchniej warstwy zniszczonego materiału (powłok lakierniczych lub malarskich) aż do odsłonięcia pozbawionej zarysowań, gładkiej powierzchni. Proces ten nazywamy cyklinowaniem. Cyklinowanie parkietu nie kończy jednak całego zabiegu odnowy. Poniżej przedstawiliśmy, na czym polega renowacja podłóg w 5 krokach.

Krok 1. Ocena i oszacowanie zakresu prac

Zanim przejdzie się do praktyki, należy uwzględnić szereg kwestii. Pierwszą czynnością w procesie renowacji parkietu jest jego ocena oraz oszacowanie tego, czy można przeprowadzić na nim jakiekolwiek prace. Jeżeli parkiet nadaje się do wykonania renowacji, zaczynamy szlifowanie (cyklinowanie) podłogi z zachowaniem kierunku słoi drewna.

Krok 2. Szlifowanie parkietu

Płynne, gładkie ruchy w trakcie szlifowania parkietu pozwalają na dotarcie do jego właściwej warstwy. Następnie, po wyszlifowaniu oraz po zmianie papieru na drobnoziarnisty, czas na ponowne wygładzenie powierzchni podłogi. Prace te prowadzone są za pomocą specjalistycznych maszyn bezpyłowych wyposażonych w odciągi ssące. Tego typu sprzęt pozwala na przeprowadzenie renowacji podłogi drewnianej bez żadnych uszkodzeń oraz ingerencji w jej strukturę, a także znacząco ogranicza rozprzestrzenianie się szkodliwego pyłu we wnętrzu pomieszczenia.

Krok 3. Szpachlowanie podłogi

W celu zamknięcia szczelin oraz naprawy głębiej uszkodzonych desek należy zaszpachlować ubytki. Po tym zabiegu podłoga jest ponownie wygładzana w celu osiągnięcia doskonałej powierzchni pod wykończenie.

Krok 4. Wykończenie podłogi po szpachlowaniu

Cyklinowanie, czyli szlifowanie parkietu, pozbawia powierzchnię powłoki ochronnej. W związku z tym sama renowacja parkietów wymaga też ich ponownego zabezpieczenia, dzięki któremu podłogi będą służyły nam przez długie lata. Podłoże może pozostać w naturalnym kolorze drewna lub zyskać zupełnie nowy odcień za pomocą specjalnych środków barwiących. Zmieniając barwę na ciemniejszą lub bieląc drewno, dostosowujemy podłogę do wystroju wnętrza.

Krok 5. Lakierowanie bądź olejowanie powierzchni podłogi

Odbywa się w celu nadania jej ostatecznego wyglądu. Po jego przeprowadzeniu proces renowacji parkietu można uznać za zakończony. Ważną rzeczą jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia podczas prowadzenia prac wykończeniowych, a także zagwarantowanie podłodze, po wykonaniu cyklinowania, odpowiedniego czasu na wyschnięcie nałożonych warstw. Podłoga uzyskuje pełną wytrzymałość po mniej więcej trzech dniach od lakierowania, ponieważ takiego okresu wymaga całkowite stwardnienie powłoki.

Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Już jesteśmy w nowej lokalizacji
Nasz salon przenieśliśmy na ulicę Przybrodzką 9 w Poznaniu. Zapraszamy godziny otwarcia: PN-PT od 15:00 do 19:00 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00 (po wcześniejszym umówieniu wizyty)